Zarejestruj się Zaloguj się
rolne24.com
Logowanie

Wprowadź login oraz hasło, aby zalogować się do systemu. Pwinieneś je otrzymać razem z kluczem aktywacyjnym na podany przez Ciebie adres e-mail.

rolne24.com
*
*
*
Tak     Nie    
*
*
Oświadczam, że zapoznałem się i zgadzam się z regulaminem portalu Rolne24.com

Pola z gwiazdką są obowiązkowe.

Dlaczego warto ubezpieczać gospodarstwo rolne?

 Dlaczego warto ubezpieczać gospodarstwo rolne?

 Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego, w tym nieruchomości i upraw to obowiązek każdego rolnika, nakładany nie tylko przez państwo, ale również Unię Europejską. Nie oznacza to jednak wyłącznie wydatków dla rolników, bo znaczna część z tych kosztów zostanie dofinansowana. Poza tym ubezpieczenie gwarantuje im ciągłość pracy, zadośćuczynienie za poniesione szkody, a co najważniejsze, spokój i gwarancję, że w trudnej sytuacji ich ciężka praca nie pójdzie na marne.

 

Technologia, również ta wykorzystywana w rolnictwie, poszła znacznie do przodu. Wciąż jednak nie ma mocnych na zjawiska meteorologiczne, które stanowią największe zagrożenie dla upraw rolnych. Dlatego ubezpieczenie ich i całego gospodarstwa daje gwarancję, że na wypadek strat zostanie wypłacone odszkodowanie, a gospodarstwo zwyczajnie nie zbankrutuje. Coraz większa świadomość rolników w kwestii zabezpieczenia ich mienia sprawia, że rolnictwo w Polsce nie tylko ma się dobrze, ale wciąż się rozwija. Dlaczego jeszcze warto ubezpieczać gospodarstwo rolne?

 

Ubezpieczenie OC na wypadek szkód u osób trzecich

 

Ubezpieczenie cywilne stanowi część obowiązkowego ubezpieczenia nałożonego na każdego właściciela gospodarstwa rolnego. Obejmuje ono również pojazdy rolnicze tj. traktory czy kombajny, a najważniejszym założeniem takiej polisy jest zapewnienie ciągłości pracy gospodarstwa, które w razie wyrządzenia szkody osobom trzecim nie zostanie obciążone finansowo - opowiada Agnieszka Szczerbiak, dyrektor Departamentu Ekspertów Agro w Banku BGŻ BNP Paribas. Takim ubezpieczeniem mogą zostać objęte sytuacje, w których w czasie oprysków zniszczona zostanie uprawa sąsiada albo jeden z pracowników gospodarstwa ulegnie wypadkowi. Wówczas zadośćuczynienie wypłacane jest przez ubezpieczyciela.

 

Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy również nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. W przypadku szkód wyrządzonych przez pożar, powódź, wichurę, grad, deszcz czy inne zjawiska atmosferyczne ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, z którego rolnik będzie mógł pokryć koszty naprawy np. budynków mieszkalnych, obory, stodoły, stajni itp., bez straty dla zysków.

 

Pomoc od państwa

 

Od 2006 r. w Polsce działa system dopłat z budżetu państwa na ubezpieczenie upraw oraz hodowli zwierząt gospodarskich. W przypadku upraw, szczególnie, gdy gospodarstwo otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej, rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia przynajmniej 50% upraw tj.: zboża, kukurydza, rzepak, chmiel, tytoń, rzepik, warzywa gruntowe, ziemniaki, truskawki, buraki cukrowe, rośliny strączkowe, drzewa i krzewy owocowe. Odszkodowanie zostanie wypłacone na wypadek zniszczeń wywołanych przez: powódź, grad, susze, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne. Rolnik może liczyć w tym przypadku na wsparcie państwa, które pokrywa nawet 50% wysokości składki ubezpieczenia, a w niektórych przypadkach nawet do 65%, zarówno w przypadku upraw, jak i hodowli roślin.

 

Warunkiem do otrzymania takiego wsparcia ze strony państwa jest podpisanie umowy ubezpieczenia z jedną z firm wskazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Umowa taka zawierana jest na 12 miesięcy, a wysokość składki i samego ubezpieczenia ustalane są indywidualnie na podstawie wydajności i cen zbiorów za ostatnie 3 lata. Według danych MINROL tylko w zeszłym roku z takiego dofinansowania skorzystało 143 tys. rolników, zaś dopłatę do ubezpieczenia hodowli zwierząt otrzymało 420 gospodarstw.

Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego daje przede wszystkim gwarancję wypłacenia odszkodowania we wskazanych sytuacjach, co jednocześnie stanowi ochronę przed utratą przychodów. W przypadku strat i braku ubezpieczenia dla rolnika oznaczałoby to duże straty finansowe, a nawet bankructwo. Dlatego wszystkie te elementy składają się na pewność ciągłości pracy, jaką otrzymuje rolnik w momencie wykupienia ubezpieczenia, a to z kolei przynosi bezcenny spokój.

 

 

Napisany przez dnia 19/08/2016 w Wiadomości

Komentarze:

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

TRANSLATE/üBERSETZEN/переводить/Tõlkija/Përkthyes/

Biuletyn rolniczy

Najnowsze informacje prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.

rolne24.com.pl

Od redakcji serwisu rolniczego

Redakcja rolne24.com.pl wita wszystkich rolników dla których serwis rolniczy jest doskonałym miejscem na pozyskanie informacji. Portal rolniczy jaki oddaliśmy do Państwa dyspozycji to nie tylko ciągniki rolnicze, maszyny rolnicze nowe i używane, ogłoszenia rolnicze ale również najnowsze informacje rolnicze. Zachęcamy do aktywnego korzystania z serwisu.

elektroniczny papieros
Ukryj Pokaż ukryte