Zarejestruj się Zaloguj się
rolne24.com
Logowanie

Wprowadź login oraz hasło, aby zalogować się do systemu. Pwinieneś je otrzymać razem z kluczem aktywacyjnym na podany przez Ciebie adres e-mail.

rolne24.com
*
*
*
Tak     Nie    
*
*
Oświadczam, że zapoznałem się i zgadzam się z regulaminem portalu Rolne24.com

Pola z gwiazdką są obowiązkowe.

Próg szkodliwości szkodników w rzepaku

Próg szkodliwości szkodników w rzepaku

Trwa nalot szkodników, w tym sezonie liczba szkodników będzie znacząca, bowiem dobrze przezimowały, w glebie obserwujemy dużą liczbę larw.

Umieszczenie żółtych naczyń na wysokości wierzchołków roślin pozwala na monitoring upraw i określenie pojawienia się szkodników, warto przypomnieć zatem progi szkodliwości dla szkodników rzepaku, których naloty właśnie obserwujemy:

Chowacz brukwiaczek próg szkodliwości wynosi 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni. Chowacz czterozębny próg szkodliwości wynosi 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni. Słodyszek rzepakowy próg szkodliwości w okresie kwiatostanu zwartego od 1 do 2 chrząszczy na 1 roślinie, a w fazie kwiatostanu luźnego od 3 do 5 chrząszczy na 1 roślinie. Żółte naczynia muszą zostać wystawione od strony przewidywanego nalotu wcześniej, na przełomie lutego i marca, a po stwierdzeniu obecności chrząszczy w naczyniach dalsze obserwacje należy prowadzić na roślinach.

W wyniku uszkodzeń przez chowacze rośliny rzepaku rozwijają się słabiej i gorzej plonują. Przede wszystkim dojrzewają nierównomiernie, są łamliwe, a łuszczyny osypują się. Rozwój chorób na roślinach rzepaku to również wynik żerowania larw szkodników oraz powodowanych przez nie uszkodzeń. Zranienia to miejsca doskonałe dla wnikania patogenów. Obserwować można na roślinach rozwój suchej zgnilizny kapustnych, czerni krzyżowych, szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej.

 

Napisany przez dnia 03/04/2015 w Wiadomości

Komentarze:

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

TRANSLATE/üBERSETZEN/переводить/Tõlkija/Përkthyes/

Biuletyn rolniczy

Najnowsze informacje prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.

rolne24.com.pl

Od redakcji serwisu rolniczego

Redakcja rolne24.com.pl wita wszystkich rolników dla których serwis rolniczy jest doskonałym miejscem na pozyskanie informacji. Portal rolniczy jaki oddaliśmy do Państwa dyspozycji to nie tylko ciągniki rolnicze, maszyny rolnicze nowe i używane, ogłoszenia rolnicze ale również najnowsze informacje rolnicze. Zachęcamy do aktywnego korzystania z serwisu.

elektroniczny papieros
Ukryj Pokaż ukryte