Zarejestruj się Zaloguj się
rolne24.com
Logowanie

Wprowadź login oraz hasło, aby zalogować się do systemu. Pwinieneś je otrzymać razem z kluczem aktywacyjnym na podany przez Ciebie adres e-mail.

rolne24.com
*
*
*
Tak     Nie    
*
*
Oświadczam, że zapoznałem się i zgadzam się z regulaminem portalu Rolne24.com

Pola z gwiazdką są obowiązkowe.

Słaba kondycja pszczół po zimie

Słaba kondycja pszczół po zimie

Na Podkarpaciu większość pszczół opuszcza ule. Podczas minionej zimy wyginęło od 10% do 15% rodzin pszczelich. Pszczoły są w słabej kondycji informuje prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.

Od około tygodnia pszczoły w regionie opuszczają ule zarówno w pasiekach położonych na terenie otwartym w pobliżu domostw oraz te z pasiek, które znajdują się w lasach. Niektóre już nawet zebrały nektar z kwiatów m.in. wierzby iwy.

Według szacunków pszczelarzy zimowego okresu nie przetrwało ok. od 10% do 15% rodzin pszczelich, a jednym z głównych powodów była niestabilna zima.

Pszczoły lubią zimować w normalnych warunkach czyli przy śniegu i mrozie. W tym roku zmienność pogody sprawiała, że np. w lutym pszczoły opuszczały ule podczas cieplejszego dnia, a następnie zaskakiwało je nagłe ochłodzenie i w konsekwencji padały.

Zmniejszenie populacji pszczół jest również efektem panującej od ponad 30 lat wśród tych owadów warrozy, jest to choroba wywołana przez pasożyty. Najwięcej pszczół zaatakowanych przez tę chorobę ginie w zimie, konieczna w tym przypadku jest interwencja człowieka.

Na jesień wielu pszczelarzy czekając na zbiory miodu z nawłoci później zaczęło zapobiegać tej chorobie, przez co pszczele rodziny mogły wyginąć.

Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy zauważył, że straty są jednak mniejsze niż prognozowano wcześniej. Liczy również na wyższe niż w ubiegłym roku zbiory miodu na Podkarpaciu.

W roku 2014 tamtejsi pszczelarze średnio zebrali jedynie 9,5kg miodu z jednego ula. Były to najniższe zbiory od kilkunastu lat. W ubiegłym roku nie było praktycznie miodu ze spadzi drzew iglastych. Pogoda również nie sprzyjała rozwojowi mszyc, dzięki którym spadź powstaje.

Z Podkarpacia pochodzi około 40% spadziowego miodu w Polsce. Jest on droższy od reszty miodów, należy do produktów eksportowych. Pszczoły wytwarzają ten miód ze spadzi drzew iglastych. Spadź, zwana jest rosą miodową, w postaci kropel występuje na igłach i gałęziach świerka, jodły i modrzewia. Składa się głównie z roślinnych soków. Spadziowe miody mają m.in. lecznicze właściwości.

Na Podkarpaciu ponad cztery tysiące pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W Polsce południowo-wschodniej na jeden kilometr kwadratowy przypada sześć pszczelich rodzin, a przeciętna krajowa to cztery rodziny.

 

Napisany przez dnia 07/04/2015 w Wiadomości

Komentarze:

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

TRANSLATE/üBERSETZEN/переводить/Tõlkija/Përkthyes/

Biuletyn rolniczy

Najnowsze informacje prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.

rolne24.com.pl

Od redakcji serwisu rolniczego

Redakcja rolne24.com.pl wita wszystkich rolników dla których serwis rolniczy jest doskonałym miejscem na pozyskanie informacji. Portal rolniczy jaki oddaliśmy do Państwa dyspozycji to nie tylko ciągniki rolnicze, maszyny rolnicze nowe i używane, ogłoszenia rolnicze ale również najnowsze informacje rolnicze. Zachęcamy do aktywnego korzystania z serwisu.

elektroniczny papieros
Ukryj Pokaż ukryte