Zarejestruj się Zaloguj się
rolne24.com
Logowanie

Wprowadź login oraz hasło, aby zalogować się do systemu. Pwinieneś je otrzymać razem z kluczem aktywacyjnym na podany przez Ciebie adres e-mail.

rolne24.com
*
*
*
Tak     Nie    
*
*
Oświadczam, że zapoznałem się i zgadzam się z regulaminem portalu Rolne24.com

Pola z gwiazdką są obowiązkowe.

Sucha zgnilizna kapustnych w Wielkopolsce

Sucha zgnilizna kapustnych w Wielkopolsce

Na mapkach Systemu Prognozowania Epidemii Chorób pojawił się kolor czerwony jak na razie dla rejonu Wielkopolski. To sygnał do wykonania fungicydowego zabiegu skierowanego przeciwko grzybom z rodzaju Leptosphaeria, który jest głównym sprawcą suchej zgnilizny roślin kapustnych.

Jak do tej pory SPEC zanotował jeden intensywny wyrzut zarodników suchej zgnilizny. Najwyższe stężenie zarodników workowych które produkowane są przez grzyby z rodzaju Leptosphaeria pojawiło się w Wielkopolsce. Pułapki wolumeryczne w tym regionie zasygnalizowały ponad 35 szt. zarodników na m3 powietrza.  

W pozostałych regionach kraju zanotowano ich znacznie mniej (5 do 20 szt. m3). Na Dolnym Śląsku, Pomorzu, woj. kujawsko-pomorskim , warmińsko - mazurskim, oraz w części woj. mazowieckiego pojawił się żółty kolor na mapkach, który oznacza zagrożenie spowodowane przez patogeny rzepaku.

Zarodniki do zainfekowania potrzebują znacznej wilgoci i infekują liście gdy pozostaną zwilżone przez jakiś czas. Ostatnie deszcze sprzyjać mogą kiełkowaniu zarodników, które będą źródłem infekcji rzepaku suchą zgnilizną kapustnych.

Warto przypomnieć że wiosną próg szkodliwości dla suchej zgnilizny jest niższy niż ustalony dla jesiennego okresu. W fazie regeneracji rozety i początku formowania łodygi od 10% do 15% roślin porażonych przez sprawcę suchej zgnilizny są sygnałem do przeprowadzenia ochronnego zabiegu roślin.

 

Napisany przez dnia 07/04/2015 w Wiadomości

Komentarze:

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

TRANSLATE/üBERSETZEN/переводить/Tõlkija/Përkthyes/

Biuletyn rolniczy

Najnowsze informacje prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.

rolne24.com.pl

Od redakcji serwisu rolniczego

Redakcja rolne24.com.pl wita wszystkich rolników dla których serwis rolniczy jest doskonałym miejscem na pozyskanie informacji. Portal rolniczy jaki oddaliśmy do Państwa dyspozycji to nie tylko ciągniki rolnicze, maszyny rolnicze nowe i używane, ogłoszenia rolnicze ale również najnowsze informacje rolnicze. Zachęcamy do aktywnego korzystania z serwisu.

elektroniczny papieros
Ukryj Pokaż ukryte