Zarejestruj się Zaloguj się
rolne24.com
Logowanie

Wprowadź login oraz hasło, aby zalogować się do systemu. Pwinieneś je otrzymać razem z kluczem aktywacyjnym na podany przez Ciebie adres e-mail.

rolne24.com
*
*
*
Tak     Nie    
*
*
Oświadczam, że zapoznałem się i zgadzam się z regulaminem portalu Rolne24.com

Pola z gwiazdką są obowiązkowe.

W Polsce ceny jabłek rosną

W Polsce ceny jabłek rosną

Analitycy BGŻ oceniają, ceny deserowych jabłek w Polsce w marcu nadal pozostawały w tendencji wzrostowej. Cena jabłek do konsumpcji bezpośredniej w ostatnim tygodniu marca to 1,07 zł/kg i była o 35% wyższa niż przed miesiącem.

To pierwszy raz w tym sezonie, gdy cena średnia jabłek w skupie kształtowała się na poziomie wyższym niż 1,00 zł. W marcu dynamika wzrostu cen wyraźnie przyspieszyła porównując do stycznia i lutego tego roku. Notowana w trzeciej dekadzie marca cena jabłek, była o 18,1% niższa niż rok temu, natomiast jeszcze miesiąc wcześniej 26 – 27 lutego kształtowała się na poziomie o 43% niższym w relacji rok do roku.

Przyczyną takiego wzrostu cen może być zwiększony eksport jabłek z kraju, jak również zmniejszenie ich podaży przez wycofanie z Polski części produkcji. Z drugiej strony, jednym z czynników wzrostów może być powstrzymanie się ze sprzedażą jabłek przez niektórych producentów którzy liczyli na dalszy wzrost cen.

Na rynkach hurtowych jeśli chodzi o ceny, można było również odnotować duże wzrosty. Największą dynamiką w minionych tygodniach charakteryzowały się ceny jabłek z odmian Golden Delicious oraz Gala. Jak wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa średnio w marcu ceny zwiększyły się odpowiednio o 22% oraz 32% w stosunku do przeciętnej ceny w lutym br. Ceny jabłek odmiany Idared na wybranych rynkach hurtowych wzrosły w tym okresie o 18% do 1,18 zł/kg.

W przypadku Golden Deliciousa oraz Gali przyczyną takich wzrostów może być również szybki spadek zapasów w europejskich krajach. Na początku bieżącego roku silnie wzrosła sprzedaż właśnie tych jabłek - głównie za przyczyną zwiększonego eksportu do krajów Francji, Afryki Północnej oraz Włoch.

 

Napisany przez dnia 09/04/2015 w Wiadomości

Komentarze:

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

TRANSLATE/üBERSETZEN/переводить/Tõlkija/Përkthyes/

Biuletyn rolniczy

Najnowsze informacje prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.

rolne24.com.pl

Od redakcji serwisu rolniczego

Redakcja rolne24.com.pl wita wszystkich rolników dla których serwis rolniczy jest doskonałym miejscem na pozyskanie informacji. Portal rolniczy jaki oddaliśmy do Państwa dyspozycji to nie tylko ciągniki rolnicze, maszyny rolnicze nowe i używane, ogłoszenia rolnicze ale również najnowsze informacje rolnicze. Zachęcamy do aktywnego korzystania z serwisu.

elektroniczny papieros
Ukryj Pokaż ukryte