Zarejestruj się Zaloguj się
rolne24.com
Logowanie

Wprowadź login oraz hasło, aby zalogować się do systemu. Pwinieneś je otrzymać razem z kluczem aktywacyjnym na podany przez Ciebie adres e-mail.

rolne24.com
*
*
*
Tak     Nie    
*
*
Oświadczam, że zapoznałem się i zgadzam się z regulaminem portalu Rolne24.com

Pola z gwiazdką są obowiązkowe.

Zmniejszenie populacji dzików w kraju

Zmniejszenie populacji dzików w kraju

W minionym sezonie 2014/2015 Polski Związek Łowiecki zwiększył odstrzał dzików. Efekty zmniejszenia populacji już są widoczne. Populacja dodatkowo ulec ma znacznemu zmniejszeniu z ponad 284 tys. do 150 tys. sztuk, w ciągu najbliższych lat.

Zmiany w liczebności populacji dzików spowodowane odstrzałem już są powoli widoczne. Do końca marca będą zbierane dane z inwentaryzacji zwierzyny. W kwietniu będą oficjalne statystyki.

Pierwsze sygnały odnośnie redukcji populacji dzików w rejonach zagrożonych ASF  już są widoczne. Można to stwierdzić na podstawie danych szacunkowych Zarządu Okręgowego PZŁ w Białymstoku. Dane pod koniec marca 2014 roku mówiły o populacji, która liczy ponad 8 tys., teraz wyniki mówią, że populacja ta zmniejszyła się do poziomu ok. 5,4 tys. dzików. Zmiana w zarządzaniu populacją powoli przynosi efekty. Zauważalne to również będzie w najbliższym czasie w zmniejszeniu ilości szkód wyrządzanych przez dziki na polach. 

Na wniosek Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Polski Związek Łowiecki zmienił założenia odnośnie zaplanowanego odstrzału dzików przez myśliwych, odstrzał zwiększył się o 30%. Na terenie zachodniej Polski proponowane zwiększenie odstrzału jest jeszcze wyższe, ze względu na dużą populację zwierzyny. Ogólnopolski odstrzał, w celu zredukowania populacji dzików powinien być przeprowadzany w kierunku od zachodu do wschodu kraju.

W założeniach najnowszych PZŁ populacja ma być zredukowana do poziomu 150 tys. szt. Trudno jednak oczekiwać, że na terenie całego kraju zmieni się w ciągu jednego, czy dwóch lat. Na takie zmiany myśliwi którzy regulują populację potrzebują od 4 do 5 lat. W sezonie 2014/2015 populacja liczyła ok. 284 tys. we wszystkich obwodach łowieckich kraju.

 

Napisany przez dnia 08/04/2015 w Wiadomości

Komentarze:

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

TRANSLATE/üBERSETZEN/переводить/Tõlkija/Përkthyes/

Biuletyn rolniczy

Najnowsze informacje prosto na Twoją skrzynkę email. Otrzymuj za darmo.

rolne24.com.pl

Od redakcji serwisu rolniczego

Redakcja rolne24.com.pl wita wszystkich rolników dla których serwis rolniczy jest doskonałym miejscem na pozyskanie informacji. Portal rolniczy jaki oddaliśmy do Państwa dyspozycji to nie tylko ciągniki rolnicze, maszyny rolnicze nowe i używane, ogłoszenia rolnicze ale również najnowsze informacje rolnicze. Zachęcamy do aktywnego korzystania z serwisu.

elektroniczny papieros
Ukryj Pokaż ukryte